Skip to content

82 Davenport Ave

Newark, NJ 07107

Built 1924

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Mar 27, 2015

Property Information

Block658
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page13

Building Details

Building Class43
Description2SB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,848
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,700
35%
Improvement Value:$79,900
65%
Total Assessment$123,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,701+2.0%
2024$4,608-0.2%
2023$4,615-1.7%
2022$4,697+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1924