Skip to content

397-399 Highland Ave

Newark, NJ 07104

Built 1960
Other Exempt

Last Sale Price
$455,000
Last Sale Date
Nov 13, 2007

Property Information

Block670
Lot27
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page15

Building Details

Building Class16
Description2SF-2AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,992
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$57,500
27%
Improvement Value:$156,900
73%
Total Assessment$214,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2024$7,993-0.2%
2023$8,006-1.7%
2022$8,147+1.0%
2021$8,064+1.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$455,000

To:

Sq Ft1,992DeedBook 12100, Page 6845

Property Sale

Sale
$143,000
DeedBook 5418, Page 443

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 5101, Page 79

Property Built

Built

Year Built: 1960