Skip to content

548 Broadway

Newark, NJ 07104

Built 1900

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Dec 2, 2020

Property Information

Block679
Lot48
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page11

Building Details

Building Class47
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,714
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$19,100
9%
Improvement Value:$203,900
91%
Total Assessment$223,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,481+2.0%
2024$8,313+123.8%
2023$3,715-1.7%
2022$3,781+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000

To:

Sq Ft2,714DeedBook 20201, Page 27664

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 6314, Page 249

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 5099, Page 289

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 4972, Page 825

Property Built

Built

Year Built: 1900