Skip to content

544 Broadway

Newark, NJ 07104

Commercial

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Mar 1, 2014

Property Information

Block679
Lot50
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page11

Building Details

Building Class---
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,600
25%
Improvement Value:$118,900
75%
Total Assessment$158,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,028+2.0%
2024$5,909-0.2%
2023$5,918-1.7%
2022$6,023-44.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$180,000

To:

DeedBook 12492, Page 8362

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 5345, Page 245

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 5345, Page 245