Skip to content

692 Broadway

Newark, NJ 07104

Commercial

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Nov 29, 2021

Property Information

Block731
Lot27.05
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page11

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.64

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$118,800
75%
Improvement Value:$40,400
25%
Total Assessment$159,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,054+2.0%
2024$5,935-0.2%
2023$5,945-1.7%
2022$6,050+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000

To:

DeedBook 20211, Page 46183

Property Sale

Sale
$1,200,000
DeedBook 6042, Page 238

Property Sale

Sale
$1,200,000
DeedBook 5963, Page 49