Skip to content

543-553 Ridge St

Newark, NJ 07104

Built 1915

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 3, 2005

Property Information

Block684
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page10

Building Details

Building Class18
Description2.5SS-2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage8,856
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$95,000
19%
Improvement Value:$405,000
81%
Total Assessment$500,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,015+2.0%
2024$18,640-0.2%
2023$18,670-1.7%
2022$19,000+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1915