Skip to content

616-618 Clifton Ave

Newark, NJ 07104

Built 1892

Last Sale Price
$33,500
Last Sale Date
Nov 15, 2016

Property Information

Block684
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description2.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,844
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,500
24%
Improvement Value:$183,700
76%
Total Assessment$241,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,173+2.0%
2024$8,992-0.2%
2023$9,006-1.7%
2022$9,166+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$33,500

To:

Sq Ft2,844DeedBook 20160, Page 99699

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 4645, Page 669

Property Built

Built

Year Built: 1892