Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
717 N 6th St
Newark, NJ 07107
Last Sale Date
Aug 20, 1981
Property Information
Block694
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page7
Building Details
Building Class---
Description3SB-2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$120,000
46%
Improvement Value:$141,700
54%
Total Assessment$261,700
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $9,952 | +2.0% |
| 2024 | $9,756 | -0.2% |
| 2023 | $9,772 | -1.7% |
| 2022 | $9,945 | +1.0% |
Property History
No events match the selected filters.