Skip to content

525-529 Bloomfield Ave

Newark, NJ 07107

Apartment

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Apr 29, 2005

Property Information

Block655
Lot32
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page13

Building Details

Building Class10
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$100,000
36%
Improvement Value:$177,300
64%
Total Assessment$277,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,546+2.0%
2024$10,338-0.2%
2023$10,354-1.7%
2022$10,537+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000

To:

DeedBook 6189, Page 35

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 4654, Page 417