Skip to content

677-679 N 7th St

Newark, NJ 07107

Built 1900

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Jan 28, 2005

Property Information

Block695
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page7

Building Details

Building Class43
Description2SF-9UG
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage3,942
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$51,000
28%
Improvement Value:$133,900
72%
Total Assessment$184,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,032-47.7%
2024$13,447+94.8%
2023$6,904-1.7%
2022$7,026+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000

To:

Sq Ft3,942DeedBook 6156, Page 298

Property Sale

Sale
$144,000
DeedBook 5403, Page 609

Property Built

Built

Year Built: 1900