Skip to content

65 Davenport Ave

Newark, NJ 07105

Built 1907

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Aug 8, 2017

Property Information

Block697
Lot30
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page7

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,776
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,500
32%
Improvement Value:$100,900
68%
Total Assessment$148,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,644+2.0%
2024$5,532-0.2%
2023$5,541-1.7%
2022$5,639+1.0%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$235,000

To:

Sq Ft1,776DeedBook 20170, Page 72957

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 12260, Page 6470

Property Sale

Sale
$1,100
DeedBook 12169, Page 9770

Property Sale

Sale
$420,000
DeedBook 6378, Page 679

Property Sale

Sale
$293,500
DeedBook 6061, Page 452

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 5252, Page 511

Property Built

Built

Year Built: 1907