Skip to content

513 Delavan Ave

Newark, NJ 07107

Built 1952

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 9, 1994

Property Information

Block701.01
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page7

Building Details

Building Class17
Description2SFSB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,562
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$37,500
21%
Improvement Value:$140,700
79%
Total Assessment$178,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,777+2.0%
2024$6,643-0.2%
2023$6,654-1.7%
2022$6,772+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1952