Skip to content

93 Peck Ave

Newark, NJ 07107

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 4, 2006

Property Information

Block1966
Lot47
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page13

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,568
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$48,000
30%
Improvement Value:$111,900
70%
Total Assessment$159,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,831+2.1%
2024$5,711-0.2%
2023$5,721-1.8%
2022$5,826-3.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 5135, Page 678

Property Sale

Sale
$37,500
DeedBook 4706, Page 466

Property Built

Built

Year Built: 1925