Skip to content

724-726 N 8th StNewark, NJ 07107

Built 2009

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Nov 24, 2009

Property Information

Block702
Lot14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page7

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,016
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$43,800
16%
Improvement Value:$224,100
84%
Total Assessment$267,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,188+2.0%
2024$9,987-0.2%
2023$10,003-1.7%
2022$10,180+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$170,000

To:

Sq Ft4,016DeedBook 12230, Page 4794

Property Built

Built

Year Built: 2009

Property Sale

SaleMulti
$200,000
DeedBook 12159, Page 6080