Skip to content

491 Delavan AveNewark, NJ 07107

Built 2005

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 28, 2013

Property Information

Block702
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page7

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,398
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,500
15%
Improvement Value:$210,400
85%
Total Assessment$247,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,428+2.0%
2024$9,242-0.2%
2023$9,257-1.7%
2022$9,420+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$455,000
DeedBook 6196, Page 878

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 6048, Page 616