Skip to content

713 N 8th St

Newark, NJ 07107

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 22, 2014

Property Information

Block703
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page7

Building Details

Building Class43
Description2SF1UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,850
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,800
28%
Improvement Value:$107,400
72%
Total Assessment$150,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,712+2.0%
2024$5,599-0.2%
2023$5,608-1.7%
2022$5,708+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$105,100
DeedBook 12321, Page 276

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook 6399, Page 880

Property Built

Built

Year Built: 1920