Skip to content

717 N 8th St

Newark, NJ 07107

Built 2024
Other Exempt

Last Sale Price
$900,000
Last Sale Date
Feb 17, 2022

Property Information

Block703
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page7

Building Details

Building Class45
Description2UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,543
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$42,800
10%
Improvement Value:$384,400
90%
Total Assessment$427,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,246+519.0%
2024$2,625-0.2%
2023$2,629-1.7%
2022$2,675+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2024

Property Sale

Sale
$900,000

To:

Sq Ft3,543DeedBook 20220, Page 15246