Skip to content

768 N 6th St

Newark, NJ 07107

Built 2004

Last Sale Price
$435,000
Last Sale Date
Feb 14, 2005

Property Information

Block704
Lot46
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page7

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,364
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$37,500
15%
Improvement Value:$212,400
85%
Total Assessment$249,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,504+2.0%
2024$9,316-0.2%
2023$9,331-1.7%
2022$9,496+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$435,000

To:

Sq Ft3,364DeedBook 6161, Page 163

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 6051, Page 223

Property Built

Built

Year Built: 2004