Skip to content

568-570 Ridge St

Newark, NJ 07104

Built 1917

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Jan 26, 2001

Property Information

Block714
Lot25
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page9

Building Details

Building Class18
Description2SF1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,297
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$57,500
14%
Improvement Value:$353,300
86%
Total Assessment$410,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,623+2.0%
2024$15,315+69.7%
2023$9,025-1.7%
2022$9,185+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$240,000

To:

Sq Ft4,297DeedBook 5755, Page 469

Property Built

Built

Year Built: 1917