Skip to content

186-188 Woodside Ave

Newark, NJ 07104

Built 1918

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Jul 22, 2016

Property Information

Block717
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,007
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,500
19%
Improvement Value:$130,100
81%
Total Assessment$160,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,108+2.0%
2024$5,987-0.2%
2023$5,997-1.7%
2022$6,103+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$260,000

To:

Sq Ft2,007DeedBook 20160, Page 65882

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 4989, Page 9

Property Built

Built

Year Built: 1918