Skip to content

15 Carteret St

Newark, NJ 07104

Built 1910

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Apr 19, 2005

Property Information

Block731
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page11

Building Details

Building Class43
Description2.5SF1UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,008
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$33,100
23%
Improvement Value:$110,900
77%
Total Assessment$144,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,476+2.0%
2024$5,368-0.2%
2023$5,377-1.7%
2022$5,472+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$245,000

To:

Sq Ft2,008DeedBook 6183, Page 474

Property Sale

Sale
$37,500
DeedBook 4678, Page 813

Property Built

Built

Year Built: 1910