Skip to content

579-583 Mt Prospect Ave

Newark, NJ 07104

Apartment

Last Sale Price
$2,275,785
Last Sale Date
Apr 9, 2025

Property Information

Block717
Lot27
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page10

Building Details

Building Class---
Description6SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.46

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$720,000
52%
Improvement Value:$665,100
48%
Total Assessment$1,385,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$52,675+2.0%
2024$51,637-0.2%
2023$51,720-1.7%
2022$52,634+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$2,275,785

To:

DeedBook 20250, Page 26485

Property Sale

Sale
$67,666
DeedBook 4803, Page 468