Skip to content

570 Summer Ave

Newark, NJ 07104

Built 1865

Last Sale Price
$83,250
Last Sale Date
Dec 26, 2008

Property Information

Block718
Lot32
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page11

Building Details

Building Class16
Description2.5SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,892
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$29,200
19%
Improvement Value:$124,300
81%
Total Assessment$153,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,838+2.0%
2024$5,722-0.2%
2023$5,732-1.7%
2022$5,833+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$83,250

To:

Sq Ft1,892DeedBook 12172, Page 7333

Property Sale

Sale
$18,000
DeedBook 4559, Page 563

Property Built

Built

Year Built: 1865