Skip to content

141-143 Delavan Ave E

Newark, NJ 07104

Last Sale Date
Oct 1, 2001

Property Information

Block719
Lot30
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page11

Building Details

Building Class---
Description3SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$29,500
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$29,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2003$4,566+0.3%
2002$4,553+1.4%
2001$4,489+1.0%
2000$4,443+1.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 5459, Page 580

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 5365, Page 388

Property Sale

Sale
$152,500
DeedBook 5086, Page 143