Skip to content

565- Summer Ave

Newark, NJ 07104

Built 1900

Last Sale Price
$25,000
Last Sale Date
Dec 16, 2021

Property Information

Block719
Lot37
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page11

Building Details

Building Class15
Description2.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,626
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,000
18%
Improvement Value:$95,600
82%
Total Assessment$116,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,434+2.0%
2024$4,347-0.2%
2023$4,354-1.7%
2022$4,431+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$25,000

To:

Sq Ft2,626DeedBook 20220, Page 17288

Property Sale

Sale
$72,000
DeedBook 5733, Page 520

Property Built

Built

Year Built: 1900