Skip to content

579-581 Summer Ave

Newark, NJ 07107

Built 1887

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 14, 2021

Property Information

Block719
Lot44
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page11

Building Details

Building Class43
Description2.5SF5UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,301
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$38,400
18%
Improvement Value:$174,700
82%
Total Assessment$213,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,104+2.0%
2024$7,944-0.2%
2023$7,957-1.7%
2022$8,098+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$351,000
DeedBook 6148, Page 541

Property Sale

SaleMulti
$39,600
DeedBook 4694, Page 847

Property Built

Built

Year Built: 1887