Skip to content

17 Romaine Pl

Newark, NJ 07104

Built 1928

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Mar 9, 2021

Property Information

Block721.01
Lot75
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page12

Building Details

Building Class47
Description2SF2CUG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,196
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$27,800
9%
Improvement Value:$279,200
91%
Total Assessment$307,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,580+2.0%
2024$12,332+90.6%
2023$6,471-1.7%
2022$6,585+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$440,000

To:

Sq Ft4,196DeedBook 20210, Page 38688

Property Sale

Sale
$257,000
DeedBook 6363, Page 22

Property Sale

Sale
$31,500
DeedBook 4686, Page 985

Property Built

Built

Year Built: 1928