Skip to content

524-526 Clifton Ave

Newark, NJ 07104

Built 1934

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Jan 5, 2020

Property Information

Block630
Lot24
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page15

Building Details

Building Class16
Description2SF-2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,432
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$67,500
29%
Improvement Value:$168,300
71%
Total Assessment$235,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,967+2.0%
2024$8,791+11.7%
2023$7,868-1.7%
2022$8,007+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$400,000

To:

Sq Ft2,432DeedBook 20210, Page 8759

Property Built

Built

Year Built: 1934