Skip to content

181-189 Oraton St

Newark, NJ 07104

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 24, 2007

Property Information

Block728
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page12

Building Details

Building Class---
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.95

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$417,500
87%
Improvement Value:$63,300
13%
Total Assessment$480,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,285+2.0%
2024$17,924-0.2%
2023$17,953-4.0%
2022$18,696+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 5033, Page 637