Skip to content

218-226 Lincoln Ave

Newark, NJ 07104

Apartment

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 11, 2012

Property Information

Block730
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page11

Building Details

Building Class---
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.28

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$440,000
50%
Improvement Value:$436,700
50%
Total Assessment$876,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$33,341+2.0%
2024$32,683-0.2%
2023$32,736-1.7%
2022$33,315+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,925,000
DeedBook 6139, Page 323

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 4814, Page 518