Skip to content

10-12 Carteret St

Newark, NJ 07104

Built 1912

Last Sale Price
$149,900
Last Sale Date
Jul 21, 1995

Property Information

Block730
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page11

Building Details

Building Class43
Description2.5SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,551
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$22,400
13%
Improvement Value:$151,500
87%
Total Assessment$173,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,613+2.0%
2024$6,483-0.2%
2023$6,493-1.7%
2022$6,608+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$149,900

To:

Sq Ft4,551DeedBook 5376, Page 638

Property Built

Built

Year Built: 1912