Skip to content

230-232 Woodside Ave

Newark, NJ 07104

Built 1907

Last Sale Price
$75,000
Last Sale Date
May 19, 1995

Property Information

Block736
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description2.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,156
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,400
25%
Improvement Value:$104,300
75%
Total Assessment$139,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,313+2.0%
2024$5,208-0.2%
2023$5,216-1.7%
2022$5,309+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$75,000

To:

Sq Ft2,156DeedBook 5366, Page 122

Property Built

Built

Year Built: 1907