Skip to content

73 Irving St

Newark, NJ 07104

Built 1906

Last Sale Price
$76,000
Last Sale Date
Oct 14, 2009

Property Information

Block817
Lot46
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page5

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,078
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$27,500
21%
Improvement Value:$100,600
79%
Total Assessment$128,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,872+2.0%
2024$4,776-0.2%
2023$4,783-1.7%
2022$4,868+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$76,000

To:

Sq Ft2,078DeedBook 12223, Page 6616

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 6257, Page 373

Property Sale

Sale
$124,000
DeedBook 5730, Page 717

Property Built

Built

Year Built: 1906