Skip to content

346-360 University Ave

Newark, NJ 07102

Built 1900
Public Property

Last Sale Price
$4,500,000
Last Sale Date
Dec 20, 2021

Property Information

Block73
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page50

Building Details

Building Class10
DescriptionPARKING LOT
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage683
Acreage0.91

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$1,380,000
90%
Improvement Value:$150,800
10%
Total Assessment$1,530,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2023$57,160-3.4%
2022$59,181+1.0%
2021$58,574+1.8%
2020$57,515-53.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$4,500,000

To:

Sq Ft683DeedBook 20220, Page 732

Property Sale

Sale

From:

To:

DeedBook 20190, Page 25129Recorded3/19/2019

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 5605, Page 637

Property Built

Built

Year Built: 1900