Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
370- University Ave
Newark, NJ 07102
Last Sale Date
Dec 13, 1988
Property Information
Block73
Lot87
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page50
Building Details
Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.02
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$223,500
96%
Improvement Value:$9,900
4%
Total Assessment$233,400
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $8,876 | +2.0% |
| 2024 | $8,701 | -0.2% |
| 2023 | $8,715 | -1.7% |
| 2022 | $8,869 | +1.0% |
Property History
No events match the selected filters.