Skip to content

716-718 De Graw AveNewark, NJ 07104

Built 1952

Last Sale Price
$283,000
Last Sale Date
Sep 15, 2014

Property Information

Block743
Lot17
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,725
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,500
31%
Improvement Value:$161,300
69%
Total Assessment$233,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,891+2.0%
2024$8,716-0.2%
2023$8,730-1.7%
2022$8,884+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$283,000

To:

Sq Ft2,942DeedBook 12516, Page 6810

Property Sale

Sale
$128,000

Property Built

Built

Year Built: 1952