Skip to content

627-629 Ridge St

Newark, NJ 07104

Built 1912

Last Sale Price
$284,750
Last Sale Date
Dec 7, 2009

Property Information

Block738
Lot38
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description2.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,739
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$47,800
23%
Improvement Value:$161,800
77%
Total Assessment$209,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,971+2.0%
2024$7,814-0.2%
2023$7,826-1.7%
2022$7,965+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$284,750

To:

Sq Ft1,739DeedBook 12233, Page 3447

Property Sale

Sale
$43,500
DeedBook 4784, Page 997

Property Built

Built

Year Built: 1912