Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
820-822 N 6th St
Newark, NJ 07107
Commercial
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 11, 2010
Property Information
Block748.02
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page7
Building Details
Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$110,000
91%
Improvement Value:$11,000
9%
Total Assessment$121,000
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $4,602 | +2.0% |
| 2024 | $4,511 | -0.2% |
| 2023 | $4,518 | -1.7% |
| 2022 | $4,598 | +1.0% |
Property History
No events match the selected filters.