Skip to content

827-833 N 6th St

Newark, NJ 07107

Commercial

Last Sale Price
$1,800,000
Last Sale Date
Jul 21, 2016

Property Information

Block748
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page7

Building Details

Building Class10
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$433,400
75%
Improvement Value:$146,400
25%
Total Assessment$579,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,050+2.0%
2024$21,615-0.2%
2023$21,650-1.7%
2022$22,032+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,800,000

To:

DeedBook 20160, Page 69435

Property Sale

SaleMulti
$820,000
DeedBook 5905, Page 212