Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
379-385 Bloomfield Ave
Newark, NJ 07107
Commercial
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 21, 2024
Property Information
Block597
Lot36
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page14
Building Details
Building Class---
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.19
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$272,700
52%
Improvement Value:$252,400
48%
Total Assessment$525,100
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $19,970 | +2.0% |
| 2024 | $19,576 | -0.2% |
| 2023 | $19,607 | -9.4% |
| 2022 | $21,649 | +1.0% |
Property History
No events match the selected filters.