Skip to content

87-99 William St(Block 74 Lot 34)Newark, NJ 07102

Built 1900
Commercial

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Nov 1, 2000

Property Information

Block74
Lot34
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page49

Building Details

Building Class10
Description11SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage683
Acreage1.97

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$3,910,000
26%
Improvement Value:$11,090,000
74%
Total Assessment$15,000,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$570,450+2.0%
2024$559,200-0.2%
2023$560,100-1.7%
2022$570,000+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1900