Skip to content

294 Mulberry St

Newark, NJ 07102

Last Sale Date
Sep 1, 2016

Property Information

Block878
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page76

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage687
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$87,500
95%
Improvement Value:$4,500
5%
Total Assessment$92,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,499+2.0%
2024$3,430-0.2%
2023$3,435-1.7%
2022$3,496+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,000
DeedBook 4569, Page 335