Skip to content

163-165 Heller Pkwy

Newark, NJ 07104

Built 1927

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Oct 28, 2018

Property Information

Block755
Lot41
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description2SF1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,928
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,500
21%
Improvement Value:$218,800
79%
Total Assessment$276,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,508+2.0%
2024$10,300-0.2%
2023$10,317-1.7%
2022$10,499+26.3%
Property History

Property Sale

Sale
$365,000

To:

Sq Ft3,272DeedBook 20190, Page 658

Property Sale

Sale
$295,000
DeedBook 5944, Page 17

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 5873, Page 513

Property Built

Built

Year Built: 1927