Skip to content

143-147 Heller PkwyNewark, NJ 07104

Built 1907

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Oct 12, 2007

Property Information

Block755
Lot31
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description2.5SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,949
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$80,300
25%
Improvement Value:$239,200
75%
Total Assessment$319,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,151+2.0%
2024$11,911-0.2%
2023$11,930-1.7%
2022$12,141+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 5537, Page 939

Property Built

Built

Year Built: 1907