Skip to content

604-606 Highland Ave

Newark, NJ 07104

Built 1890

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 10, 2014

Property Information

Block757
Lot24
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,013
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$77,000
26%
Improvement Value:$223,500
74%
Total Assessment$300,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,428+2.0%
2024$11,203-0.2%
2023$11,221-1.7%
2022$11,419+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 4620, Page 1026

Property Built

Built

Year Built: 1890