Skip to content

117-119 Heller Pkwy

Newark, NJ 07104

Built 1927

Last Sale Price
$815,000
Last Sale Date
Apr 29, 2025

Property Information

Block757
Lot31
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description2.5SF1UG.
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,106
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$76,100
28%
Improvement Value:$199,800
72%
Total Assessment$275,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,492+2.0%
2024$10,286-0.2%
2023$10,302-1.7%
2022$10,484+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$815,000

To:

Sq Ft4,106DeedBook 20250, Page 31077

Property Sale

Sale
$316,000
Sq Ft2,783DeedBook 20220, Page 99894Recorded11/15/2022

Property Built

Built

Year Built: 1927