Skip to content

121-125 Heller Pkwy

Newark, NJ 07104

Built 1922

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 29, 2017

Property Information

Block757
Lot35
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description2.5SF.1UG.
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,512
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$77,600
31%
Improvement Value:$175,900
69%
Total Assessment$253,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,641+2.0%
2024$9,450-0.2%
2023$9,466-1.7%
2022$9,633+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$395,000

From:

To:

Sq Ft2,512DeedBook 20160, Page 11002Recorded2/4/2016

Property Sale

Sale
$48,000
DeedBook 4694, Page 771

Property Built

Built

Year Built: 1922