Skip to content

625-627 Highland Ave

Newark, NJ 07104

Built 1908

Last Sale Price
$395,000
Last Sale Date
Mar 10, 2020

Property Information

Block758
Lot50
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description2.5SF2UG.
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,207
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$72,500
29%
Improvement Value:$176,300
71%
Total Assessment$248,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,462-21.8%
2024$12,097-0.2%
2023$12,117+28.2%
2022$9,454+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$395,000

To:

Sq Ft2,207DeedBook 20200, Page 31604

Property Sale

Sale
$440,000
DeedBook 6260, Page 443

Property Built

Built

Year Built: 1908