Skip to content

799-801 Ridge St

Newark, NJ 07104

Built 1909

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Aug 26, 2004

Property Information

Block812
Lot51
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page3

Building Details

Building Class43
Description2.5SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,203
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$48,500
29%
Improvement Value:$118,700
71%
Total Assessment$167,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,359+2.0%
2024$6,233-0.2%
2023$6,243-1.7%
2022$6,354+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$365,000

To:

Sq Ft2,203DeedBook 6134, Page 449

Property Sale

Sale
$19,000
DeedBook 4659, Page 97

Property Built

Built

Year Built: 1909