Skip to content

668-670 Ridge St

Newark, NJ 07104

Built 1907

Last Sale Price
$124,000
Last Sale Date
Sep 30, 1999

Property Information

Block759
Lot27
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description2.5SF2UG.
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,160
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$61,300
29%
Improvement Value:$148,700
71%
Total Assessment$210,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,986+2.0%
2024$7,829-0.2%
2023$7,841-1.7%
2022$7,980+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$124,000

To:

Sq Ft2,160DeedBook 5650, Page 717

Property Sale

Sale
$13,500
DeedBook 4665, Page 703

Property Built

Built

Year Built: 1907